Планове за регулация и застрояване

Планове за регулация и застрояване.

Планове за регулация и застрояване се изработват в съответствие с ОУП /Общ устройствен план/ за съответната територия, ако има такъв, и въз основа на задание за изработване на подробен устройствен план.

Планът за регулация и застрояване е задължителен за територии с неурегулирани поземлени имоти и за територии с неприложена първа регулация, включени в строителни граници по предходен устройствен план.

Плановете за регулация и застрояване за територии извън строителните граници на населените места и селищните образувания – земеделски, горски, защитени територии и нарушени територии за възстановяване, се изработват, когато съществува обективна необходимост от тях, определена и обоснована със заданието.

С плана се определят трасето, обхватът, сервитутните и предпазните зони и ограниченията за ползване на имота.

Често задавани въпроси

Как се урегулира поземлен имот? Регулация.

Процедурата е регламентирана в Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Необходимо е да се изработи подробен устройствен план (ПУП), за да се урегулират улици, както и квартали и поземлени имоти за застрояване и за други нужди без застрояване.

С урегулирането на поземлен имот съгласно изискванията на чл. 14 ЗУТ се определят неговите граници към улица, път или алея (лице на имота) и към съседните поземлени имоти (странични и към дъното на имота). С урегулирането на всеки поземлен имот се определят и:
1. Конкретното предназначение на имота, допустимите дейности и видът на допустимото застрояване в него;
2. Начинът на застрояване – свободно, свързано или комплексно (групово);
3. Характерът на застрояване (в зависимост от височината и етажността);
4. Линиите на застрояване (ограничителни – линии, до които може да се застроява, и задължителни – линии, до които се застроява задължително).
5. Стойностите на показателите на застрояване:
а) плътността (процентът) на застрояване на поземления имот;
б) плътността (процентът) на усвояване на поземления имот;
в) интензивността на застрояване на поземления имот;
г) процентът на минималната свободна (незастроена) дворна площ;
д) процентът на минималната задължително озеленена дворна площ.

Кметът на общината по местонахождение на имота издава заповед за одобрение на Подробния устройствен план. Урегулираните веднъж поземлени имоти не подлежат на последващо урегулиране.